امروز سه شنبه  ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۷/۰۴/۰۷- ۱۳:۲۳ - مشاهده: ۶۰

اجلاس جهانی محیط زیست با حضور ایران در ویتنام گشایش یافت

اجلاس جهانی محیط زیست با حضور ایران در ویتنام گشایش یافت

ششمین اجلاس مجمع تسهیلات جهانی محیط زیست (جف) و نشست های مرتبط به آن از روز 23 ژوئن (2 تیر) شروع و تا روز 29 ژوئن (8 تیر) ادامه خواهد داشت.

هیات جمهوری اسلامی ایران، به ریاست سید علی محمد موسوی، مدیركل امور بین المللی محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه و مرجع ملی سیاسی و عملیاتی «جف» در ایران در این اجلاس شركت كرده است .

موسوی امروز عصر در سخنانی در نشست سران مجمع جف ضمن اشاره به هدف اولیه سازمان در كمك به كشورهای در حال توسعه برای حفاظت از محیط زیست خود، بر تعهد جف به محیط زیست تاكید كرد و دوری از سیاست زدگی و قطبی شدن آن را ضروری دانست.

وی در ادامه با یادآوری اینكه مسایل محیط زیستی ذاتا جهانی و همه شمول هستند، لزوم همكاری بین المللی برای حل آن‌ها، چالش های محیط زیستی ایران را نیز از این قاعده مستثنی ندانسته و همكاری جهانی برای مرتفع نمودن آن‌ها را خواستار شد.

موسوی با اشاره به برخی چالش های محیط زیستی جمهوری اسلامی ایران از قبیل واقع بودن در كمربند بیابانی، خشكسالی و پدیده طوفان‌های شن و گرد و غبار، از ایران به عنوان عضو با حسن نیت و خوش سابقه «جف» یاد كرد.

وی عزم جدی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با چالش های زیست محیطی را خاطر نشان و اعلام كرد كه این كشور در برنامه ششم توسعه خود میزان منابع داخلی برای حفظ و حراست از محیط زیست را سه برابر كرده است.

مجمع جف به عنوان ركن حاكمه، از 183 كشور تشكیل و هر چهار سال یكبار برگزار می‌شود. اهداف اصلی مجمع، بازنگری در سیاست های كلی، بازبینی و ارزیابی عملكرد جف بر اساس گزارش های تهیه شده توسط شورای جف، بازبینی در عضویتها و نهایتا بررسی اصلاحات اساسنامه جف بر اساس توصیه شوراست.

پیش از برگزاری مجمع جف، در روزهای 27 و 28 ژوئن ، نشست های برخی حوزه‌های 32 گانه جف، پنجاه و چهارمین اجلاس شورای جف، بیست و چهارمین نشست شورای صندوق كشورهای كمتر توسعه یافته و صندوق ویژه تغییر آب و هوا، نشست هیات مشورتی علمی و فناوری و اجلاس مجمع سازمان‌های مردم نهاد برگزار شدند.

در طی برگزاری مجمع ششم، چرخه مالی هفتم جف (جف-7) برای بازه زمانی 2018-2022 (1400-1397) راه اندازی خواهد شد.

به رغم چالش های عدیده جهانی در حوزه محیط زیست و نیاز كشورهای در حال توسعه به كمك های مالی بیشتر برای غلبه بر چالش های مذكور، با عدم افزایش و حتی كاهش اختصاص میزان كمك ها از جانب كشورهای توسعه یافته، جف-7 با میزان منابع مالی تخصیص داده شده 4,065 میلیون دلاری، نسبت به جف-6 ( 4,430 میلیون دلار) و حتی جف-5 ( 4,340 میلیون دلار) كاهش نشان می دهد.

ششمین مجمع تسهیلات محیط زیست جهانی و نشست های مرتبط در روز جمعه هفته جاری با بازدید شركت كنندگان از برخی پروژه‌های جف در ویتنام به كار خود پایان خواهد داد.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما